Büyükerşen’den Hatipoğlu’na: O boş arsaların sahibi kim?

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, aralarında ‘Dilber’ tartışması yaşanan AK Parti’nin Eskişehir adayı Nebi Hatipoğlu hakkında konuştu. Büyükerşen isim vermeden Hatipoğlu için “Doğrusunu isterseniz, ben onun televizyon konuşmalarını, meydan konuşmalarını, lansman toplantılarını izledikçe üzülüyorum. Evvela cebi çok dolu. Bizim Eskişehir’den böyle siyasetçiler çıkmamalıydı. O boş arsaların sahibi kim? Bunu da sorun kendisine” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Eskişehir’de halk buluşması programına katıldı. Özel’e; Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, İl Başkanı Talat Yalaz ve ilçe belediye başkan adayları eşlik etti.

BÜYÜKERŞEN: TOPLANTILARINI İZLEDİKÇE ÜZÜLÜYORUM

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen konuşmasında, aralarında ‘Dilber’ tartışması yaşanan AK Parti adayı Nebi Hatipoğlu’nu eleştirdi:

“Ben ilk defa siyasi hayata bu kürsüden sizlere hitap ederek başlamıştım. Bugün de yine bu meydanda, birkaç gün sonra elveda demeye hazırlıyorum kendimi. Çok zor sizden ayrılmak ama göreceksiniz ki beni aratmayacak, şimdiye kadar Eskişehir’e hizmet ettiğini söyleyen gelmiş geçmiş bütün başarılı belediye başkanlarını aratmayacak birisini bırakıyorum yerime. Onun için yalnız kalmayacaksınız. Ayşe’nin karşısına rakip olarak çıkardıkları bir genç var. Eskişehirli bir genç. Ama doğrusunu isterseniz, ben onun televizyon konuşmalarını, meydan konuşmalarını, lansman toplantılarını izledikçe üzülüyorum. Evvela cebi çok dolu. Onun için her tarafı afişleriyle, portreleriyle donattı. Ve de kullandığı slogan, ‘Eskişehir’e çok yakışacak.’ Kendisini yakıştırıyor Eskişehir’e, büyükşehir belediye başkanlığına. Şimdi tabii neden üzülüyorum bu genç arkadaşa? Tabii yalandan kimse ölmemiş ama yalan da söylüyor. Eskişehir’de böyle genç yetişmez. Ne diyor? ‘25 bin ev yaptıracağım’ diyor. 25 bin konutu hangi arsana yaptıracaksın? Çünkü Eskişehir, mevcut yerleşim stoklarının bittiği yerden itibaren ova ilan edildi bu hükümet tarafından. Ancak boş arsalar var. O boş arsaların sahibi kim? Bunu da sorun kendisine.

‘İYİ PARTİLİ ESKİŞEHİRLİLERDEN ALDIĞI OYLARIN BORCUNU DAHİ DÜŞÜNMÜYOR’

Bizim Eskişehir’den böyle siyasetçiler çıkmamalıydı. Bir yandan bakıyorsunuz, aday olmadan önce bu arkadaşımız, gazetecilerle bir yerel televizyonda yaptığı röportajda, gazeteci arkadaşlar soruyorlar, diyorlar ki ‘İYİ Parti’den milletvekili seçildiniz ama sizin iktidar partisine geçeceğiniz söyleniyor. Ne diyorsunuz?’ ‘Asla, ben bindiğim araçtan inmem’ diyor. Bu röportajdan birkaç gün sonra derhal iktidar partisine iltica ediyor. İYİ Partili Eskişehirlilerden aldıkları oyların borcunu dahi düşünmüyor. Sevgili Eskişehirliler, siz kime oy vereceğinizi biliyorsunuz. Göreceksiniz ki Eskişehir daha güzel olacak. Eskişehir daha büyüyecek”

AYŞE ÜNLÜCE: KADINLARIN EŞİTLİĞİ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİM

CHP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce ise şunları söyledi:

“Yıllarca kadınlar için çalışmış, eşitlik için mücadele etmiş bir kadın, bir hukukçu, bir kız kardeşiniz olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nüzü kutluyorum. Belediye olarak açtığımız merkezler ve politikalarımızla lider olduk. Kadın istihdamını arttırdık ve yönetici kademesindeki yerini güçlendirdik. Ben yıllarca 30 büyükşehir belediyesi arasında tek kadın genel sekreter olarak görev yaptım ve bundan bir Eskişehirli olarak gurur duydum. Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezimizi 2008 yılında, Eşitlik Birimimizi 2014 yılında, Aile Danışma Birimimizi 2021 yılında açtık. Kadın danışma ve dayanışma merkezimiz ve diğer merkezlerimiz bugüne kadar 50 binden fazla kadına hizmet verdi. Yeni dönemde, Eskişehir’in ilk kadın belediye başkanı olarak kadınların eşitliği ve özgürlüğü için mücadeleye devam edeceğim sizlerle beraber. Göreceksiniz, bu şehirde kadınların, çocukların, engellilerin öncelenmediği tek proje bile hayata geçmeyecek. Yeni dönemde, kadın merkezlerimizi hızla arttıracağız. Kadının eğitimde, iş hayatında, sanayide, ticarette güçlenmesi için bütün gayretimizle çalışacağız.”

‘BİRİLERİ ŞUNU ÇOK İYİ BİLSİN Kİ KAZANAMAYACAKLAR’

İktidarın kadına bakışını eleştiren Ünlüce şöyle devam etti:

“Bugün ülkeyi yönetenler, iktidar, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bize ne söyleyecek? Bugün ülkeyi yönetenler, kadınların emeğini koruyabiliyorlar mı? Mutfaktaki yangını nasıl söndüreceklerini biliyorlar mı? İstanbul Sözleşmesi’nden çıktıktan sonra bizi koruyabilecekler mi? Meclis üyesi listelerine bakın, kadının adı var mı? Seçilebilecek sırada sadece tek bir kadın var. Böyle bir zihniyet sizi, bizi, şehrimizi, doğayı, toprağı, insanı, hayvanlarımızı koruyabilir mi? Ama korkmayın. Ben varım. Siz varsınız, biz varız. CHP’li belediyeler var. Biz üretmeyi, derman olmayı çok iyi biliriz. Biz yoktan var etmeyi çok iyi biliriz. Biz emeğin ne olduğunu çok iyi biliriz. Birileri de şunu çok iyi bilsin ki bu defa hazıra konamayacaklar. Birileri şunu çok iyi bilsin ki bu sefer emeğin olmadığı yerde hak iddia edemeyecekler. Birileri şunu çok iyi bilsin ki kazanamayacaklar. Çünkü emeğin, alın terinin olmadığı yerde oy da yok, güven de yok. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde güzel şehrime, güzel ülkemi buradan bir kadın aday olarak seslenmek benim için büyük mutluluk duyuyorum. Bize güvenin, bize inanın. Biz buradayız. Başaracağız, kazanacağız.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x